flauenskjold logo
English German
TILBAGE | SE ARKIVET
spacer

Duritan™ - højeffektiv arbejdsmetode med lystørring


Duritan™ er en revolution indenfor arbejdsmetoder. Den ultrahurtige tørring af 3K High Solid laksystemet giver lakeringsvirksomheden mulighed for at indføre arbejdsmetoder, som ikke før er set.


Proces optimering med 3K lakker og lystørring

Det nye 3K High Solid laksystem har nogle særegenskaber og mange fordele. Til en færdig højglanslakering er det generelt kun nødvendigt med tre lag: Som eksempel på træ med fine porer påføres der to gange Duritan™ Fyldgrund og en gang Duritan™ højglans. På træ med grove porer påføres der tre til fire gange Duritan™ Fyldgrund og en gang Duritan™ højglans. Takket være det høje tørstofindhold på ca. 80% opnår man med få arbejdsgange en usædvandlig høj lagtykkelse. Ved brug som 3komponent system skal man efter tilsætning af Duritan™ hærder og Duritan™ aktivator være meget opmærksom på at beskytte blandingen mod lysindfald (f.eks. sollys). Ved sprøjtning skal man derfor bruge en sort pistolkop, hvor lyset ikke kan trænge igennem. Sprøjtepistol dysen skal ligeledes beskyttes mod lyset med en sort overtræk, når den ikke er i brug. Der er tre trin efter påføring - som tommelfingerregel er det: 10 min udluftning, 10 min belysning, 10 min hvile. Herefter kan man arbejde videre med det samme, d.v.s. efter kun en halv time kan man slibe de lakerede emner. Det giver helt nye muligheder for at tilrettelægge arbejdsforløb og effektivt gennemløb i produktionen. Er der tidligere arbejdet på flere emner over 4 til 6 dage for at få en færdig højglanslakering, kan der nu lakeres et bestemt antal emner i løbet af en dag lige fra grunding til højglansfinish – færdig til aflevering på samme dag! Det sparer meget plads og naturligvis også tid.

Med den ultrahurtige tørring har en lakering med Duritan™ allerede efter 1 time nået over 80% af sin sluthærdning og dermed også de ekstreme bestandigheder. Derfor bør lakeringer med Duritan™ Højglanslak poleres indenfor ca. 3 dage.

Udstyr til 3K lystørring

Påføring med speciel airless sprøjte (uden pumpeslag) eller med en almindelig sprøjtepistol – det eneste specielle er den sorte kop og det fine dysesæt. Ved lancering af Duritan™ vil der blive afholdt kurser og demonstrationer i lakering med 3K High Solid laksystemet. Belysning og aktivering af Duritan™foregår med det mobile Duritan™Lysmodul med en lysflade på 2 m2 og 8 special lysstofrør med hver 200W. Belysning af de lakerede emner i stativ optimeres med spejlvægge. Alternativt kan den 250W stærke Duritan™ Håndlampe benyttes, som især er god til tredimensionelle emner. Duritan™ giver lakerevirksomheden mange muligheder for et øget rentabilitet ved lavere materialeforbrug og betydelige tidsbesparelser. Og oveni det hele – en uovertruffen kvalitet i bestandighed og glans.

Yderligere information fås ved henvendelse til importøren:

C. Flauenskjold A/S

Marketingchef Bjarke Stryn-Hajslund

Nålemagervej 1

9000 Aalborg

Tlf. 96 31 47 00 - Fax 98 16 13 00

info@flauenskjold.dk - www.flauenskjold.dk

Klik her for at hente pressematerialet som pdf-fil.

For højopløselige billeder: send os en mail på marketing@flauenskjold.dk

                                               


C. Flauenskjold A/S - Nålemagervej 1 - 9000 Aalborg - +45 96 31 47 00
leftMarginImg uemnuMarginImg contentMarginImg contentImg rightMarginImg